Матчеві тонкості


26.05.2020

Матчеві тонкості

Навряд чи хтось стане заперечувати, що матчева ловля з ковзним поплавком є одним з найскладніших видів поплавкової риболовлі. Зате вона відкриває нові можливості у використанні поплавкової снасті, і рибалки з успіхом освоюють цей спосіб лову. Однак у багатьох з них саме монтаж снасті викликає найбільші труднощі. Звичайно, є певні хитрощі в монтажі, але складного в ньому нічого немає.

Стопорний вузол

Найбільш часто задається питання: як правильно зав'язати стопорний вузол? Вузол в'яжуть з тієї ж волосіні, що і основна.

Найважливіше при зав'язуванні стопорного вузла - простежити за правильністю укладання волосіні під час затягування: витки не повинні перехльостуватися.

Необхідно дотримуватися балансу зусилля затягування: якщо затягнути слабо, вузол буде мимовільно пересуватися, якщо занадто сильно - він стане псувати основну волосінь при переміщенні. Вузол при затягуванні перевіряють по зусиллю, що витрачається для його переміщення: як тільки воно стало більш-менш пристойним, а під час пересування основна волосінь не перекручується і не травмується, значить, вийшло саме те, що потрібно.

 

Рекомендується ставити пару стопорних вузлів - це відмінна страховка від їх сповзання при лові матчевою вудкою, а на дальність закидання зайвий вузлик практично не впливає. Другий вузол зазвичай в'яжуть на оснащенні, виміряного по глибині. В цьому випадку його не знадобиться далеко пересувати, а значить, можна затягнути вузол тугіше. Необхідно залишати кінці волосіні на вузлі довжиною в пару сантиметрів для вільного проходження його в матчевих кільцях.

Кріплення поплавка

Кріплення рухомого поплавка при лові матчевою вудкою може бути різним: від використання для цього найпростішого вертлюжка до досить складних конструкцій з підшипником. Але на практиці найчастіше застосовується найпростіший спосіб - за допомогою невеликого вертлюжка. Вище ставлять маленьку скляну намистину; тільки важливо перевірити, щоб в її отворі не застрявав, а тим більше не проходив через нього стопорний вузол. А можна просто піджати плоскогубцями колечко вертлюжка, щоб утворилася щілина шириною близько 0,2-0,3 мм, через яку не буде проходити стопорний вузол. Обидва варіанти відмінно підходять для будь-яких поплавків. Однак важкі (масою більше 10-12 гр.) поплавки, особливо якщо необхідні силові далекі кидки, все ж краще кріпити на волосіні через адаптер, який зменшує перегин волосіні в вузлі кріплення, а значить, можливість її перетирання і обриву.

Оскільки поплавок в матчевій лові вільно пересувається по волосіні, треба стежити за поверхнями, що контактують з волосінню. Задирки на металевих частинах заважають вільному переміщенню і псують волосінь.

Оснащення для матчевої вудки

Оснащення являє собою волосінь з розташованими на ній грузилами. Найпоширеніша схема - основний тягар в 50-100 см. від повідця і підпасок, розташований біля повідця. Оснащення просте і майже не плутається. Але все ж деякі вимоги до нього пред'являються. Основне - це надійність кріплення вантажів на волосіні.

Існують два варіанти кріплення вантажів при матчевій ловлі. Перший - використання жорсткої дробинки для формування основного вантажу. Щоб жорсткий свинець не псував волосінь, грузила кріплять на відрізку тонкого силіконового або ПВХ-кембрика, крізь який пропускають волосінь. Можна зробити простіше: дробинки затиснути на ділянці волосіні (згодом вона буде відрізана) і пересунути в потрібне місце. Другий варіант - застосування грузила- «оливки» з надійним кріпленням кембриком за штирі.

Незважаючи на гадану складність матчевого оснащення, виготовити його прямо на водоймі вдається досить швидко. Але можна і вдома зробити кілька оснасток, найбільш ходових для ваших умов лову, а на водоймі приєднувати їх способом «петля в петлю».

Техніка закидання

Закид з короткою волосінню на довгому матчевому вудилищі не представляє складності і легко виходить навіть у недосвідчених рибалок. Однак часом виникають проблеми з приводненням оснастки. Щоб цього уникнути, необхідно пригальмувати її в останній момент польоту, тоді оснащення випрямиться в лінію, рівно і тихо ляже на воду. Без пригальмовування всі грузила і поплавок буквально зберуться в одній точці і можуть переплутатися.

Щоб вчасно пригальмувати оснащення, треба візуально відслідковувати її політ, а палець руки, завжди готовий пригальмувати скидання волосіні, тримати на шпулі.

Абсолютно обов'язково при матчевій ловлі (і болонській теж) - контролювати вільне проходження волосіні через кільця безпосередньо перед закиданням, коли вудилище вже відведено назад. Частий варіант перехлесту волосіні за «тюльпан» означає в кращому випадку зім'ятий закид і заплутане оснащення, нерідко - відстріл поплавка, а іноді навіть поломку вершинки вудилища.

Щоб цього не сталося, під час відведення оснащення пальцем, що утримує волосінь, потрібно перевірити вільний хід, а в разі будь-якого сумніву з'ясувати причину.

Притоплення волосіні

Погодні умови рідко бувають ідеальними. Бічний вітер, невелика течія навіть в стоячих водоймах, впливаючи на довгу волосінь, швидко виносять оснащення з точки лову. У матчевій ловлі існує прийом, що дозволяє в різних погодних умовах надовго затримувати оснащення в підгодованій точці. Це притоплення волосіні, тільки рибалки чомусь досить рідко ним користуються.

Притопити жилку просто. Необхідно перекинути точку лову на кілька метрів, опустити вершинку вудилища на 20-30 см. в воду, швидко підмотати волосінь котушкою до позначки дальності і висмикнути вершинку вудилища з води. При підмотуванні поплавок заглиблюється і притоплює волосінь ближче до себе, а під час ривка і інша волосінь прориває поверхневу плівку і притоплюється.

Ускладнюють притоплення брудна волосінь і ідеально гладка поверхня води, оскільки створюється максимальна сила поверхневого натягу. Змінити співвідношення сил можна, очистивши робочу ділянку волосіні протягуванням її через тампон, змочений спиртом або засобом для миття посуду. Краще зробити це кілька разів. А пара крапель засобу для миття, налитих на шпулю котушки, надовго знежирять волосінь і спростять притоплення.

Хороша матчева волосінь повинна бути еластичною, мати високу міцність, особливо на вузлах, і з відсутністю «пам'яті».

Підсікання і виведення

Здавалося б, що складного в підсіканні риби, але через дальню дистанцію лову і довгу волосінь виникають деякі особливості. Якщо під час лову не стежити за волосінню, то її послаблення може виявитися більшим, ніж вдається вибрати вудилищем при підсіканні. Рибалка вже заводить вудилище за голову, як раптом виникає контакт з поплавком і рибою. Все навантаження при цьому припадає на хлист вудки, і ймовірність його поломки досить висока. Щоб такого не відбувалося, треба взяти за правило при підсіканні ніколи не відводити вудку далі вертикалі (за голову).

Те ж саме відбувається і під час виведення. У самий останній момент, коли риба знаходиться перед підсакою, необхідно контролювати натяг волосіні, її довжину, що в запалі боротьби зробити досить непросто. У цьому положенні вудилище вже слабо амортизує ривки риби, та й поломка ймовірна. Щоб її виключити, перша дія після прийому риби в підсак (до підтягування його до себе) - спустити пару метрів волосіні з котушки.


Читайте також:

  ПОВНОВАЖЕННЯ ІНСПЕКТОРА РИБООХОРОННОГО ПАТРУЛЯ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ГРОМАДЯН ЗА ПЕРЕШКОДЖАННЯ ЇХ ДІЯЛЬНОСТІ


  ЧЕРВОНОКНИЖНА ІХТІОФАУНА ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


  ГІРЧАК АМУРСЬКИЙ
ГІРЧАК АМУРСЬКИЙРОЗПОВСЮДЖЕННЯ В УКРАЇНІ Мало хто знає про те, що в Україні водиться така риба як гірчак амурський. І даремно. Це красива рибка, вона широко розповсюджена в басейнах тих річок, що впадають в акваторію Чорного моря. Веде стайний спосіб життя і ... >>>

  Фахівці Держрибагентства взяли участь у вебінарі ''Досвід у сфері аквакультури в контексті кращих практик та заходів пом'якшення наслідків пандемії COVID-19''
Фахівці Держрибагентства взяли участь у вебінарі ''Досвід у сфері аквакультури в контексті кращих практик та заходів пом'якшення наслідків пандемії COVID-19''Першого липня 2020 року в рамках онлайн форуму «Побудова сталості рибальства та аквакультури після COVID-19» відбувся вебінар на тему «Досвід у сфері аквакультури в контексті кращих практик та заходів пом'якшення наслідків пандемії COVID-19». ... >>>

  Інститутом рибного господарства та екології моря проведено науково-дослідні роботи в Чорному морі
Інститутом рибного господарства та екології моря проведено науково-дослідні роботи в Чорному моріПротягом травня-червня 2020 року Інститутом рибного господарства та екології моря (ІРЕМ) здійснено збір первинних біологічних даних щодо чорноморських видів риб у рамках виконання наукової програми «Облік донних риб Чорного моря та моніторинг ... >>>

  Привітання з днем рибалки.
Привітання з днем рибалки.Шановні друзі! Вітаємо вас із святом - днем рибалки. Рибне господарство відіграє важливу роль у розвитку економіки країни, а також є запорукою добробуту для значної частини населення України. Переконані, що ваш професіоналізм ... >>>

  Підсумкова нарада.
Підсумкова нарада. 30 червня 2020 року проведено нараду працівників Управління Державного агентства рибного господарства у Львівській області « Рибоохоронний патруль » Заступник начальника Управління – начальник відділу охорони водних біоресурсів ... >>>

  На Львівщині протягом місяця викрито 254 порушення природоохоронного законодавства
На Львівщині протягом місяця викрито 254 порушення природоохоронного законодавства У період з першого по 30 червня 2020 року інспекторами Львівського рибоохоронного патруля проведено 40 рибоохоронних рейдів. В результаті, викрито 254 порушення природоохоронного законодавства, з яких 60 грубих. Також ... >>>


Документы: 1-8, 9-16, 17-24, 25-32, 33-40, 41-48, 49-56, 57-64, 65-72, 73-80, 81-88, 89-96, 97-104, 105-112, 113-120, 121-128, 129-136, 137-144, 145-152, 153-160, 161-168, 169-176, 177-184, 185-192, 193-200, 201-208, 209-216, 217-224, 225-232, 233-240, 241-248, 249-256, 257-264, 265-272, 273-280.

Управління Державного агентства рибного господарства у Львівській області

Адреса: 79034 м.Львів, вул.Тернопільська, 2а

тел.:+38 (032)270-41-88 , тел/факс:+38 (032)270-41-88

E-mail: lv.rp@darg.gov.ua

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

ДАРГ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

f y t t